fbpx

Bezbolesne leczenie dzieci

Dlaczego dzieci nas lubią:
 • mamy wieloletnie doświadczenie pracy z dziećmi;
 • lekarze wypracowali swoje psychologiczne triki by dzieci się przekonywały do leczenia;
 • dbamy o to, aby podczas leczenie dzieci skupiały się na wrażeniach muzycznych i wzrokowych, a księżniczka Elsa, smerfy i inni przyjaciele umilają wizyty;
 • często podajemy gaz rozweselający, co bardzo ułatwia współpracę;
 • stosujemy abrazję powietrzną, czyli leczenie bez wiercenie;
 • w razie potrzeby znieczulamy, zawsze dwuetapowo, poprzedzając iniekcje znieczulającym pachnącym bananami żelem. Stosujemy najbezpieczniejsze znieczulenie artykaine, która nie powoduje alergii,  jest także bezpieczna dla kobietą w ciąży;
 • dzieci dostają od nas nagrody dzielnego pacjenta;
 • piątki i soboty to w IMEDI dzni dla dzieci- dzieci są wyspane, zadowolone i łatwiej współpracują, a my jak i rodzice poświęcamy ten dzień dla Małych Pacjentów, bez pośpiechu i innych spraw.
Wizyta adaptacyjna

W oparciu o nasze doświadczenia oraz wieloletnie obserwacje rekomendujemy wizyty adaptacyjne, szczególnie u małych pacjentów i dzieci niewspółpracujących, które miały negatywne doświadczenia w gabinecie stomatologicznym.

Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się około 2 rokiem życia. Ma ona na celu zapoznanie dziecka z gabinetem, lekarzem, omówienie z rodzicami diety i nawyków żywieniowych. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest zgłaszanie się z dzieckiem do dentysty, kiedy występuje ból zęba. Wówczas zastosowanie mało inwazyjnych metod leczenia jest ograniczone lub wręcz niemożliwe i taka wizyta jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do zabiegów stomatologicznych.
Kolejnym błędem rodziców jest przekazywanie własnych lęków na dzieci, jak i również sugerowanie dziecku, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne poprzez używanie sformułowań: „nic Cię nie będzie bolało”, „doktor nic Ci nie zrobi”.
Ważna jest pora dnia, najlepsze są godziny poranne, dzieci są wypoczęta i chętniejsze do współpracy. Dlatego z myślą o małych pacjentach w IMEDI dzieci zapraszamy m.in. w piątkowe przedpołudnia.

Wizyty adaptacyjne powinny odbywać się według pewnej sekwencji zdarzeń.
Na początku wizyty adaptacyjne mają na celu zapoznanie Małego Pacjenta z wyposażeniem gabinetu poprzez zabawę. Wożenie na fotelu góra-dół, pokazanie ile słonik (ślinociąg) wypija wody, oglądanie lusterkiem ząbków. Miło byłoby zajrzeć do buzi małego pacjenta, ocenić stan uzębienia dziecka, higienę jamy ustnej. Z Rodzicami rozmawiamy o prawidłowych nawykach żywieniowych i higienie jamy ustnej. Ustalenie planu leczenia, które będzie wdrożone na kolejnej wizycie.
Jeśli Mały Pacjent ma bardzo negatywne nastawienie do gabinetu i nie odbył wcześniej wstępnych wizyt adaptacyjnych, nie możemy zagwarantować, że dziecko pozwoli Nam spokojnie obejrzeć ząbki.
Wizyta trwa ok. 15 min., wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Poniżej znajdziecie link do krótkiego materiału o pierwszej wizycie. Co prawda Staszek mówi już ładnie po ciężkiej pracy z logopedą, i ma jeszcze dwóch braci, ale temat pozostaje całkowicie aktualny. Wytrzymajcie chwilę reklamy :).
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,v/projekt-mama-pierwsza-wizyta-u-stomatologa,1351770.html

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?
 • nieleczone zęby mleczne sprawiają dolegliwości bólowe, dzieci nie chcą jeść, są nerwowe to często nie jest łączone z problemem próchnicy;
 • brak leczenia doprowadza do konieczności przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych, a dalej do komplikacji ortodontycznych;
 • wczesna utrata zębów mlecznych hamuje rozwój kości szczęk, brak zębów = brak stymulacji dla wyrostków zębowych, zęby stałe się nie zmieszczą;
 • braki w odcinku przednim wpływają na prawidłowe ułożenie języka i kształcenie mowy dziecka;
 • próchnica zębów mlecznych przenosi się na nowo wyrznięte, słabo zmineralizowane zęby stałe;
 • mieszane uzębienie jest w jamie ustnej pomiędzy 6 a 12 rokiem życia;
 • stan uzębienia wpływa na ogólny stan zdrowia dziecka;
 • próchnica zębów może powodować różne choroby odogniskowe, w tym również choroby serca czy nerek.
Wyżynanie się zębów – ząbkowanie

Wyżynanie się zębów to proces wieloletni i rozpoczyna się pomiędzy 6 miesiącem a pierwszym rokiem życia. Dziecko 2,5- letnie posiada pełne uzębienie mleczne. Zęby mleczne wyrzynają się w następującej kolejności: „1”, „2”, „4”, „3” i „5”. Następnie około 6 roku życia rozpoczyna się wyrzynanie zębów stałych. Do niedawna pierwszymi zębami stałymi były „6” pojawiające się tuż za zębami mlecznymi, co często jest niezauważane przez rodziców. Obecnie jako pierwsze zęby stałe częściej pojawia się „1” dolne, a jako drugie zęby „6”. Zęby stałe wyżynają się do około 12 roku życia, poza „8” na które nie ma żadnych reguł.

Policz ząbki mleczne! Masz ich 20.

zeby_mleczne_kolejnosc

Policz zęby stałe! Masz ich 32.

zeby_stale_kolejnosc